Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]


Sitede bugüne kadar en çok 268 kişi 11/8/2017, 00:45 tarihinde online oldu.
Hatta olan üyelerle yazışmak için
Önce Alanyurt sitesine isminizle giriş yapmanız gerekiyor Chat Box sayfada kolonunun en sağında en üstte giriş yap butonuna tıklayın altta mesaj yazan yere mesaj yazıp enter a tıklayın
ŞİFRESİNİ UNUTANLAR
kullanıcı adı: küçük harflerle adınız bir boşluk soyadınız şifreniz......: bitişik olarak adınız soyadınız olacaktır giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz
En son konular
» TOPRAĞIMIN YETİŞTİRDİĞİ İNSANLAR
17/10/2017, 09:02 tarafından turanyunal

» 319 40 yıllık fotoğraf bunlar kim
10/4/2017, 11:30 tarafından turanyunal

» Ehtibar halamız hakkın rahmetine kavuştu
26/2/2015, 19:20 tarafından turanyunal

» Mustafa yunalın cd si
17/1/2015, 11:05 tarafından turanyunal

» İzzetdin bilgenin torunu
16/7/2014, 18:19 tarafından turanyunal

» PROGRAM İNDİRME SİTESİ
30/4/2014, 14:06 tarafından Mustafa YUNAL

» Satılmış KARADUMAN vefat etmiştir
25/3/2014, 15:45 tarafından namuk cinar

» Eşref zeytun
25/3/2014, 15:44 tarafından namuk cinar

» BÜYÜK İHANET
20/3/2014, 20:20 tarafından turanyunal

» kevser ayhanın vefatı
12/2/2014, 06:55 tarafından namuk cinar

» Reşit KANAL ın vefatı
12/2/2014, 06:53 tarafından namuk cinar

KÖYÜMÜZÜ DÜNYA GÖRSÜN İSTERMİSİNİZ
köyümüzün google earth ta tanıtımı için resimler koyduk tıkladıkça önemi artacak uydu fotoğrafı netleşecektir
AVATAR gönderdiğiniz mesajın yanında çıkacak resminizdir
kişi bilgilerine girip avatarınızı değiştirebilirsiniz AVATARINIZA RESMİNİZİ KORSANIZ TANIMAYANLARDA TANIR

A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Aşağa gitmek

A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Mesaj tarafından Turan YUNAL Bir 25/1/2008, 21:26

Şimdilik elimize geçen bilgi bu kadar.


İl: Tokat ● İlçe Merkezi: Sulusaray ● köyü : Alanyurt
93 Harbi ya da 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, (Rusça: Русско-турецкая война, Russko-Turetskaya voyna; 1877-1878) Osmanlı padişahı II. Abdülhamit ve Rus çarı II. Alexander döneminde yapılmış olan bir Osmanlı-Rus Savaşı'dır. Rumi takvime göre 1293 yılına denk geldiğinden Osmanlı tarihinde 93 Harbi olarak bilinir. Hem Osmanlı Devleti'nin batı sınırındaki Tuna (Balkan) Cephesi'nde, hem de doğu sınırındaki Kafkas Cephesi'nde savaşılmıştır. Savaşa hazırlıksız yakalanan Osmanlı Devleti, çok ağır bir yenilgi almıştır. Savaşın başlıca sebepleri; Osmanlı Devleti'nde yaşanan azınlık isyanları, Rusya ve Batı Avrupa ülkelerinde, Osmanlı Devleti'nde yaşayan Hıristiyanların insan haklarının çiğnendiği konusunda oluşan tek taraflı kamuoyu, Rusya'nın Balkanlardaki genişleme siyaseti, Romanya ve Bulgaristan'ın bağımsızlık istekleri ve Panslavizm akımıdır. Avrupa'nın büyük güçleri savaşı önlemek için İstanbul'da Tersane Konferansı'nı toplamışlar, ancak Osmanlı Devleti'ne yaptıkları taleplerin reddedilmesi üzerine savaş patlak vermiştir.

Yaklaşık 1 yıl süren savaşta Osmanlı orduları, savunma savaşı yapmıştır. Batılı devletler ise tarafsız kalarak, savaşı bitirmek için arabuluculuk yapmıştır. Özellikle Balkanlarda bu olaylar neticesinde etnik temizlikler yaşanmış ve yer yer kırımlar görülmüştür. Sonunda batıdaki Osmanlı savunma hatlarını kıran Rus ordularının önü açılmış, dirençle karşılaşmadan İstanbul'un eşiğine (Yeşilköy) kadar ilerleyerek[6] Osmanlı Devleti'nin varlığını tehdit etmiş ve bunun sonucunda Osmanlı Devleti Ayastefanos Antlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştır. Ancak Batı Avrupa ülkelerinin bu antlaşmanın koşullarından hoşnut kalmamaları sonucu bu antlaşma geçerliliğini yitirmiş ve yeniden imzalanan Berlin Antlaşması ile Osmanlı Devleti, çok fazla toprak kaybetmiş, Balkanlar'daki nüfuzunu büyük ölçüde yitirmiştir. Balkanlar'da ve Kafkasya'da sayıları 1 milyonu aşkın Osmanlı vatandaşı mülteci konumuna düşmüş, savaş süresince ve savaştan sonra Anadolu'ya dev göç dalgaları yaşanmıştır.

1914 sonunda Osmanlı Devleti, Almanya ve Avusturya-Macaristan imparatorlukları yanında, Rusya, İngiltere, Fransa ve müttefiklerine karşı harbe katılmıştı. 93 Harbinden beri Kars ve Artvin, Rusya’nın elinde idi. Türklerle meskun bu illeri geri almak Almanların Doğu Avrupa’daki Rus cephesindeki hareketlerini hafifletmek, bir muharebe kazanmak, Kafkasya ve diğer Türk illerine yaklaşmak gibi gayelerle, Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili Enver Paşa, bu cephede taarruza karar verdi.

-Bu kararın verilmesinde Azerbaycan-Bakü petrollerininde ( karayağ ispirto gazyağı )katkısı vardır.Savaşın ilerleyen bölümlerinde Osmanlıyı savaşa sokma nedenlerinden biri olan madenler baş gösterecektir.Böylece Bakü ele geçirilince Bakü petrollerinden dilediği kadar yararlanabilecekti.

Sarıkamış burkay 1 Kasım 1914 sabahı Rus güçleri Türk sınırına girdiler. Yavuz ve Midilli’nin Rus limanlarını bombalamasından sonra gelişen olaylar Rus saldırısı ile yeni bir döneme giriyordu.

Savaş başladığı anda Rus'ların Kafkasya mıntıkasında toplam 160.000. kişilik birlikleri vardı. Batum, Alexanrpol, Erivan ile sınır arasında 1. Kafkas Kolordusu , 66. Yedek Tümeni, 1.2.3. Plaston Tugayları, 1.2. Kazak Tümenleri ve bir Sibirya Süvari Tugayı bulunuyordu. Bu güçlerin gerisinde de Tiflis'te 2. Tükistan Kolordusu vardı. Bu güçler saldırı için getirilmişti.

İstanbul'dan gelen telkinlere uyarak Ordu sınırından savaşa sebebiyet vermemek için dikkatli idi. Ama ne var ki Karadeniz'deki Rus donanmasının bombalanması ardından sınırımızda Rus silahları patladı. Artık kara harbi başlamıştı. Yalnız şu halde anlaşılıyor ki savaştan önce Kafkasya'da bir taarruz harbi planlanmış değildi. Ortada bir düzenli orduda yoktu. Fakat belirtmeliyiz ki bu arada Enver Paşa orduyu 22 Temmuz 1333'te (4 Ağustos 1914) Ordulara bir fermanı yayınlayarak mutlak bir itaat ve vazifeyi ifaya gece gündüz gayret istemiştir. Fakat öyle görülüyor ki daha Avrupa'da Harp başlar başlamaz, Enver Paşa'nın çevresinde Alman'lardan gelen bir baskı başlamıştır.

Rus çarı Nikola’nın yıllarca yenemediği ve kaçarak canını zor kurtardığı cephe de bir dram bayrağı dalgalanıyordu. İngilizleri arayıp Türkleri yenmenin yolunu soran Nikola'ya cevap Çanakkale Cephesini açmaktı. Böylece ordular Çanakkaleye sevk edilecek ve Doğu cephesi güçsüzleşecekti. Enver Paşa bu durumda bir plan yaparak ütopik düşlerini de yanına almayı unutmadan, Oltu’dan, Allahuekber Dağlarını aşarak Sarıkamış'ı kurtaracak ve ötesine geçecekti. Enver Paşa’nın amacı Kafkasya’dan sonra Hindistan ve Afganistan'a yürümekti.

Karadeniz olayından sonra Rus ordusu 1 Kasım 1914 sabahından itibaren Sarıkamış'tan Pasin'e hareketle Türk hudutunu geçti. 1. Rus Kolordusu Sarıkamış’tan ilerleyerek Köprüköyü istikametinde Horosan Yüzvereni tutacaktı. IV. Kolordusu Erivan'dan hareketle Karaköse güneyinde Murat suyu geçitlerini işgal edecekti. Birinci kolordunun karargahı Türk sınırına yakın Karaurgan köyünde bulunacak Oltu-Karaboğaz, Oltu-Narman üzerinden Erzurum’a doğru 10 piyade taburu; 6 süvari 24 topluk oltu müfrezesini sürecekti. Nitekim ilk Rus saldırısı üzerine 3. Kolordu Kumandanı Hasan İzzettin Paşa Erzurum bölgesinde müdafaaya karar verdi. Merkezi Samsun’da bulunan X. Kolordu da 3. Ordu emrine verildi. 1 Kasım 1914'ten 2 Ocak 1915'e kadar olan haraketler Sarıkamış Harekâtında anlatılmaktadır.

Ana madde: Sarıkamış Harekâtı
Gerek Hafız Hakkı beyde gerek Enver Paşada tecrübe temeli yoktu.İç alemlerinde ki ihtirasların yarattığı genç ve dumanlı hayaller ruhlarına hakim olduğundan, Hafız İsmail Hakkı Bey İstanbul’daki Genel Kurmay ikinci Başkanlığını bırakıp en şiddetli kış ayında Enver Paşa’nın arzusuyla Kafkasya’ya fetih için 3. Orduya koşmuştu. Başına geçtiği X. Kolorduyu son nefesine kadar kar ve ateş içinde eritmiştir. Bu sonuçtan az zaman sonrada ilaçsız hastanesiz bir orduyu kırıp geçiren Tifüs, yüklendiği ordu komutanlığından onu da bulmuş ölçüsüz ve dengesiz bir atılışın bedelini hayatı ile ödemiştir. Enver Paşaya gelince o bu dramın başındadır.

1917'de Rusya'da çıkan ihtilal sonucunda Rus birlikleri Erzurum-Kars ve havalinden çıkarılırken silahlarını Ermeni ve Gürcüler'e dağıtarak Türkler ile mücadeleyi onlara bırakmışladır. 1917 sonlarında Gürcüler Posof-Kobliyan tarafında, Ermeniler de Erzurum-Kars-Ardahan tarafında faaliyetlere başlamış, bunun üzerine Kars-Ardahan ve Posof'lu aydınlar da Ermeni-Gürcü hareketini engellemek için 17-18 Ocak 1919'da Kars'ta yapılan kurultayda geçici bir hükümet kurmuslardir. Fakat bu hükümetin faaliyetleri Ingilizler tarafindan hemen engellenmiş ve üyeleride Malta'ya sürülmüştür. Bu hükümetin dağılmasından sonra Gürcüler Azgur, Ahıska ve Duğur'da ileri gelen sahıslarla isbirliği yaparak Ahıska, Ahırkelek ve Posof'u isgal etmişlerdir. Bu dönemde 3. tümenimize bağlı taburlarla, milis kuvvetleri; Gürcülere karşı ayrı ayrı savaşmışlardır. Busavaşlar sırasında mücadele edecek yiğitler toprakları başında kalıp çocukları ,yaşlıları,kadınları kafile kafile ayırarak göçe zorlamışlar emniyetle yaşamaları buradaki tek sebeptir orta anadoluda söylenen (Ruslardan korktular kaçıp iç anadoluya sığındılar )iftira dır orayı savunanlar güçlü ağabeylerimiz dedelerimizin babaları dedeleri dir . Çoğumuzun hala karsta erzurumda kelkitte gümüşanede akrabaları vardır.
Köyümüz sakinlerinden Avni YUNAL Oradaki akrabalarını bulmuş hatta iki oğluna iki gelin getirmiştir ikside oradaki akrabalrındandır .
KÖYÜMÜZÜN TARİHİ 1877-1878 OSMANLI-RUS SAVAŞINA DAYANMAKTADIR.RUMİ TAKVİME GÖRE SAVAŞ 1293 YILINA DENK GELDİĞİNDEN 93 HARBİ DİYE BİLİNEN BU SAVAŞTA
ERZURUM,KARS, ARDAHAN, KELKİT POSOF AŞKALE YÖRESİNDEN SAVAŞA KATILANLARIN GERİDE BIRAKTIĞI KADIN VE ÇOCUKLARININ DEVLET TARAFINDAN BURAYA YERLEŞTİRİLMESİYLE BAŞLAR.KÖYÜN YAKININA ÇADIR KURARAK YERLEŞEN ATALARIMIZ DAHA SONRA KÖYDE OTURAN RUMLARI KÖYDEN ÇIKARARAK KÖYÜ ALMIŞLAR VE KÖYÜN ADINI ALINANYURT KOYMUŞLAR.ZAMANLA BU İSİM ALANYURT´A DÖNÜŞMÜŞTÜR.BİLİNEN HİKAYESİ BUDUR.Tokat iline 76 km, Sulusaray ilçesine 9 km uzaklıktadır.Ankaraya 350km Yozgat ve Sivasa 150km mesafededir


HER NE KADAR KARADENİZ BÖLGESİNDE OLSADA İÇ ANADOLUYA YAKINLIĞINDAN DOLAYI KARADENİZ İKLİMİ İLE KARASAL İKLİM ARASINDA GEÇİŞ İKLİMİ MEVCUTTUR.KIŞLARI SOĞUK BAHARLAR YAĞMURLU YAZLARI SICAK GEÇER.
2008  YILI TOPLAM NÜFUSU.... 524
2000 yılındaki nüfusu.............. 694
1997 yılındaki nüfusu.............. 660Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - FAHRİ KARAMAN
1999 - FAHRİ KARAMAN
1994 - AZİZ KARA
1984 - MEHMET ALİ BİLER
1984 ten önce- RAŞİT KARA
TORUN KARAMAN
ÖMER BİLER
MEVLÜT KARA
RECEP GÜNEBAKMAZ
ZEKERİYA ÇANKAYA
MUHARREM SERİL
SADULLAH DOĞAN
ASLAN ÖZDEMİR
AHMET BİLGEN
MAHMUT KARA
ASLAN ÖZDEMİR
ASLAN ÖZDEMİR 2. DÖNEM
AKİF ADALAR
MUSTAFA YILDIZ
ABBAS SERİL
ÖMER DİLER
TORUN KARAMAN 2. DÖNEM
MEHMET BİÇER
KAMİL YUNAL

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ulaşım sorunu yoktur köyden hergün 3 minübüs ilçeye ve ile gitmektedir.ayrıca köyde taksiler çalışmaktadır.CEP TELEFONU KAPSAMA ALANI KISITLIDIR


En son Turan YUNAL tarafından 16/5/2009, 15:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 10 kere değiştirildi
avatar
Turan YUNAL
Yönetici
Yönetici

Mesaj Sayısı : 630
Yaş : 52
Nereden : SİVAS
Points : 277
Kayıt tarihi : 26/01/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Mesaj tarafından Turan YUNAL Bir 19/3/2009, 11:21

Alanyurt köyü muhtarlarıMAHMUT KARA
ASLAN ÖZDEMİR
ASLAN ÖZDEMİR 2. DÖNEM
AKİF ADALAR
MUSTAFA YILDIZ
ABBAS SERİL
AHMET BİLGEN
SADULLAH DOĞAN
MUHARREM SERİL
ZEKERİYYA ÇANKAYA
ÖMER DİLER
TORUN KARAMAN
RECEP GÜNEBAKMAZ
MEVLÜT KARA
TORUN KARAMAN 2. DÖNEM
REŞİT KARA
MEHMET BİÇER
REŞİTKARA 2. DÖNEM
M.ALİ DİLER
AZİZ KARA
FAHRİ KARAMAN
FAHRİ KARAMAN 2. DÖNEM


Hatalarımız olabilir daha ayrıntılı bilgi varsa alta yazalım
avatar
Turan YUNAL
Yönetici
Yönetici

Mesaj Sayısı : 630
Yaş : 52
Nereden : SİVAS
Points : 277
Kayıt tarihi : 26/01/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Mesaj tarafından Turan YUNAL Bir 16/5/2009, 14:22

Tokat Sulusaray TOPLAM 3.888 ERKEK 1.992 KADIN 1.896


2008 yılı nüfus sayımı sonucu

köy adı..............toplam nüfusu....erkek nüfusu......kadın nüfusu
Alanyurt................524................. 241 ...................283
Alpudere ..............448.................. 217....................231
Arpacıkaraçay....... 95......................44......................51
Balıkhisar..............403...................186.....................217
Ballıkaya...............551...................272.....................279
Bayazıt .................352...................166.....................186
Buğdaylı................241...................108.....................133
Çime.....................223...................109.....................114
Dutluca...............1.949...................976.....................973
Ilıcak......................98.....................48.......................50
Selimiye..................73.....................39.......................34
Tekkeyeni..............251...................130.....................121
Uylubağı.................224..................101......................123
Belpınar.................275...................127.....................148
Sarıyaprak..............268...................129.....................139

Açıklama: Yerleşim yerlerine (il, ilçe, belde belediyesi, köy) göre nüfuslar belirlenirken: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, 5393 sayılı Belediye Yasası'nın 8. ve 11. maddeleri ve ilgili diğer mevzuat uyarınca Ulusal Adres Veri Tabanında yerleşim yerlerine yönelik olarak yapılan; idari bağlılık, tüzel kişilik ve isim değişiklikleri dikkate alınmıştır.
avatar
Turan YUNAL
Yönetici
Yönetici

Mesaj Sayısı : 630
Yaş : 52
Nereden : SİVAS
Points : 277
Kayıt tarihi : 26/01/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Mesaj tarafından DuRSuNKaRaDuMaN Bir 2/7/2009, 20:30

bu arada turan abi bilen varsa eğer köyümüzün ismi alınanyurt olmadan önce yani rumlardayken ismi neymiş ?????? büyüklerimiz belki bilirler
avatar
DuRSuNKaRaDuMaN
Moderator
Moderator

Mesaj Sayısı : 253
Yaş : 34
Nereden : SİVAS
Points : 78
Kayıt tarihi : 18/05/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Mesaj tarafından eren bilgen Bir 14/8/2009, 19:04

güzel olmuş duran amca ellerine sağlık[img][/img]
avatar
eren bilgen
Üye
Üye

Mesaj Sayısı : 8
Yaş : 21
Nereden : manisa
Points : 3
Kayıt tarihi : 22/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Mesaj tarafından beytullah harpcı Bir 17/11/2009, 20:32

RAHMETLİK LAKABIBİLE SÖYLEYİM GAFALI MEHMET BİÇER DE VARDI
avatar
beytullah harpcı

Mesaj Sayısı : 16
Yaş : 50
Nereden : ankara
Points : 14
Kayıt tarihi : 27/03/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: A-L-A-N-Y-U-R-T T-A-R-İ-H-Ç-E-S-İ

Mesaj tarafından beytullah harpcı Bir 17/11/2009, 20:33

ÖZÜR soradan gürdüm
avatar
beytullah harpcı

Mesaj Sayısı : 16
Yaş : 50
Nereden : ankara
Points : 14
Kayıt tarihi : 27/03/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz